www_polimedia www_explores home
 
 
Organizatorzy:
 
 
 
 
Patronat Honorowy
 
 
 
 
 
 
 
 
Partnerzy i Sponsorzy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Patronat Mediowy
 
 

Czy można przygotować popcorn przy pomocy telefonu?

Czy elektrony grają w piłkę nożną i co ma z tym wspólnego fluorescencja?

W jaki sposób Słońce pomogło Archimedesowi spalić flotę nieprzyjaciela?

Skąd się ciepło bierze w kaloryferze?

Dlaczego TIE-fighery słychać w kosmicznej próżni?

Ile waży średniowieczny miecz?


Na te i inne pytania otrzymacie odpowiedzi odwiedzając tegoroczną 12. edycję imprezy MOC ODKRYWCÓW - Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki, która zaplanowana jest na sobotę 11 czerwca 2022 r. od godz. 11.00 do 18.30 w Rzeszowie. Miasteczko Piknikowe zlokalizowane będzie tradycyjnie wokół głównego budynku V Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, a wykłady i niektóre pokazy prezentowane będą w aulach i salach wykładowych (budynek V).

Wstęp wolny i wszystkie atrakcje dostępne nieodpłatnie.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Czekają na Was 4 strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. Interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat, rycerstwa epoki Grunwaldu oraz… Gości z odległej Galaktyki :)

Ponad 70 stanowisk i 360 osób, które na coroczne święto nauki przygotowało wyjątkowe prezentacje, interaktywne eksperymenty, wystawy tematyczne i wykłady. 

Koła naukowe mają MOC! Członkowie tych organizacji z Politechniki Rzeszowskiej i Warszawskiej, z toruńskiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego na Pikniku pokażą Wam swój dorobek popularnonaukowy. Będą bolidy, łaziki marsjańskie, nowoczesne technologie, druk 3d, robotyka i elektronika, jednym słowem – nauka i technika na najwyższym poziomie.Szkoły podstawowe i średnie zaprezentują swoje osiągnięcia. Tu króluje fizyka, chemia i robotyka.

Rozszerzamy panel atrakcji związanych z telekomunikacją i informatyką. W ramach tych dziedzin będzie można odwiedzić stoiska i laboratoria mobilne Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Moc natury daje szybownikom szanse na zostanie odkrywcami świata z góry bez użycia silnika. Szybowce to najdoskonalsze statki powietrzne, urzekające swoją aerodynamiczną sylwetką, które mogą zabrać Cię ku przygodzie liczącej setki a nawet tysiące kilometrów. 11 czerwca na piknikowym lotnisku przed głównym budynkiem Politechniki Rzeszowskiej wylądują szybowce, zaparkują nowoczesne laboratoria mobilne i naukobus „Być jak Ignacy” Fundacji PGNiGmobilna strefa edukacyjno-naukowo-wystawiennicza wyposażona w stanowiska na dwóch wyjątkowych pokładach. Trudno wyobrazić sobie bardziej fascynującego patrona naukowych eksperymentów: innowator, dociekliwy naukowiec, farmaceuta, genialny wynalazca, sprawny przedsiębiorcaspołecznik, filantrop i patriota w jednym. A do tego twórca polskiego przemysłu naftowego. Tak, to Ignacy Łukasiewicz, którego Rok właśnie obchodzimy.

 

Nieograniczony potencjał nowego medium jakim jest film 360 zainspirował nas do tego by przekraczać nowe granice. W filmach 360 kadr taki nie istnieje. Obraz otacza nas z każdej strony. Dzięki temu widz całkowicie może przenieść się w świat wirtualny i mieć wrażenie fizycznej obecności w tym świecie. Chcesz poczuć atmosferę laboratorium Łukasiewicza przyjdź na nasz Piknik Odkrywców. Kino VR 360 w Pasażu Nauki.

 Zadziwiający kosmos na wyciągnięcie ręki. Na Moc Odkrywców zawita Analog Astronaut Training Center.  - Brzmi nieziemsko? - Doskonale! Centrum zajmuje się m.in. przeprowadzeniem symulacji misji kosmicznych i badań naukowych związanych z technologiami przetrwania w środowiskach ekstremalnych. To firma stworzona przez byłych specjalistów Europejskiej Agencji Kosmicznej: Matt Harasymczuk – inżyniera technologii kosmicznych i Agata Maria Kołodziejczyk – neurobiologa, astrobiologa i wynalazczynię. W 2018 roku założyli laboratorium symulujące środowisko kosmiczne, aby móc wykonywać eksperymenty naukowe z zakresu biologii i medycyny. Ponadto Centrum specjalizuje się w szkoleniach dla naukowców, inżynierów, pasjonatów kosmosu oraz przyszłych kandydatów na astronautów. Organizuje również warsztaty rakietowe, misje stratosferyczne, symulacje księżycowe i marsjańskie. Dzięki obecności Centrum na rzeszowskiej Mocy Odkrywców będziecie mogli dowiedzieć się m.in. o tym jak podróże w kosmos zmieniają przyszłość medycyny.

Przedstawiciele Krakowskiego Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej  będą zarażać pasją do fizyki, a warszawski Flogiston, jak na wystrzałowych chemików przystało, wykona spektakularne eksperymenty chemiczne.

                Wykłady, warsztaty i prezentacje w salach wykładowych budynku V:

- "Sensacyjne dzieje polskich wynalazców i odkrywców" to wykład Wiktora Noedzickiego, który odbędzie się  o godz. 14.00 w Auli V1 PRz. 

- "Fizyka nie tylko w Gwiezdnych Wojnach" – Pawła Pasterza i Małgorzaty Wilczak zaplanowany jest na godz. 17.00 w Auli V1 PRz.

- Studenci należący do Koła Naukowego Studentów Chemii "Esprit" organizują warsztaty i pokazy chemiczne, aby zainteresować chemią jak najszersze grono odbiorców. Czynnie uczestniczą w pracach badawczych prowadzonych na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej. Na tegoroczną Moc Odkrywców przygotowali eksperymenty na stanowisku w miasteczku piknikowym, ale też widowiskowe pokazy chemiczne o godz. 13.00 i 15.00 w Auli V2.

- "Fizyka średniowiecznych machin bojowych, czyli czym Kazimierz Wielki o Rzeszów wojował." - to wydarzenie: wystawa replik, która zagości na piknikowym Skwerze Historii dzięki Stowarzyszeniu Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego. Prezentację pod tym samym tytułem będzie można zobaczyć i posłuchać o godz. 16.00 w sali wykładowej V5 budynku V PRz.

- Światło dźwięk i wysokie napięcia, czyli wiele hałasu o... milion voltów za daleko :) Pokaz Teslacoil &  SKN MegaVolt będą się odbywać cyklicznie w sali wykładowej V7

Odkąd zrealizował swój pomysł związany z odkryciem nowego, geodezyjnego środka Polski w Nowej Wsi pod Kutnem nazywają go "Pan Południk”. Mariusz Meus jest krakowskim geodetą, entuzjastą historii i osiągnięć geodezji. Pracuje na Zamek Królewski na Wawelu. Sprawca rzeszowskiego geodezyjnego środka Rzeszowa, który "odkryliśmy" podczas jubileuszowego 10. Dnia Odkrywców w 2019 r. przygotował dla Rzeszowian duuuużą niespodziankę. Jaką? Przyjdźcie – sami posłuchacie.

 Bajkę, pana Kleksa znają wszyscy. Podczas Mocy Odkrywców będzie to wytwórnia nauki, kultury i zabawy dla małych i dużych.  Katowicka Bajka Pana Kleksa to miejsce z łamigłówkami i eksperymentami oraz interaktywną ekspozycją. Czy elektrony grają w piłkę? Tego dowiecie się w ramach warsztatów fluorescencyjnych z doktorem Paj-Chi- Wo (sala wykładowa V6 PRz).

W wydarzeniu borą udział instytucje kultury jak Muzeum Dobranocek w Rzeszowie czy organizacje zajmujące się popularyzacją nauki jak Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Akademia Nauki, Projekt Wolontariat, ale też takie, które na co dzień zajmują się zupełnie czymś innym, a specjalnie na nasze święto nauki przygotowali edukacyjne prezentacje dla małych i dużych odkrywców: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Zarząd Transportu Miejskiego, Polregio, Archiwum Państwowe, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, Studio Kwiatowe „Cuda Wianki”, Fundacja Koi Koi itd. Wszyscy przygotowali coś naprawdę wyjątkowego dla małych i dużych odkrywców.

Na stoisku Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie zobaczycie metaloplastykę, ceramikę, malarstwo i....  będzie można samodzielnie stworzyć matrycę i wykonać nadruk na własnej koszulce. Z logo MOC-y Odkrywców oczywiście.

 PGE Energia Ciepła z Grupa PGE jest obecna na naszych piknikach od samego początku. To dzięki jej wsparciu pierwsza - na tę skalę realizowana impreza popularnonaukowa w naszym regionie - mogła zaistnieć. Fakt, że spółka towarzyszy nam do dziś jest dla nas szczególnym wyrazem uznania. Także i w tym roku na stoisku naszego Partnera znaleźć będzie można wiele atrakcji z pogranicza nauki i techniki obecnych w naszej codzienności.

A long time ago in a galaxy far far away…  Tłumaczyć chyba nie potrzeba nawet tym, którzy słabo znają język angielski i do tego nie widzieli ani jednego filmu sagi Georga Lucasa! The 501st Legion Polish Garrison  we własnych osobach oraz wystawa nieziemskich modeli Star Wars jak co roku zawita 11 czerwca na Moc Odkrywców. Bo jak MOC to moc! :)

Pomysłodawcami, Inicjatorami imprezy są: Marlena Proszak Paweł Pasterz, Organizatorem POLIMEDIA.PL. Głównym Partnerem Merytorycznych jest Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Partnerem Organizacyjnych Stowarzyszenie Ars Scientia

Więcej na https://www.facebook.com/piknikwiedzydzienodkrywcow/ 

Miło nam niezmiernie, że w głosowaniu Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2022 otrzymaliśmy prawie 1000 głosów Rzeszowian, dzięki czemu mamy pewność, że w przyszłym roku impreza na pewno się odbędzie :)

Dziękujemy! Do zobaczenia 11 czerwca 2022 r.!